SCHORR Aufsitz-Scheuersaugmaschine RR1030FS
Fixed price plus VAT
Year of construction
2024
Condition
New
Location
Schüttorf Germany
Scrubber drier SCHORR Aufsitz-Scheuersaugmaschine RR1030FS
more Images
Machine data
Machine type:
Scrubber drier
Manufacturer:
SCHORR
Model:
Aufsitz-Scheuersaugmaschine RR1030FS
Year of construction:
2024
Condition:
new
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
Handelsweg 3 – 5, 48465 Schüttorf, Deutschland Germany
Description
SCHORR SCRUBBER DRYER 24V FLOOR MOP SCRUBBER 100AH SCRUBBING MACHINE
Efficient floor cleaning combined with extremely easy handling.
With the 100Ah batteries installed, intensive continuous use of approx. 4 hours is possible. The batteries are conveniently charged with the supplied charger at a standard 230V socket.
SCHORR SCRUBBER DRYER RR1030FS - DISCOVER THE ADVANTAGES:
-- Fully electric scrubber dryer with 1030mm working width - ideal for large halls and rooms
-- Up to 4500m²/h cleaning performance
-- 80 liter fresh water tank and 85 liter waste water tank
-- 510mm brush diameter
-- Powerful 24V 100AH batteries
-- Extremely robust and reliable
Gjdjuacy Aopfx Agpeit
Technical data
Manufacturer (abbreviation): SCHORR
Type designation of the manufacturer: RR1030FS
Drive: Seat
Power suction motor: 500W
Power: Brush motor: 500W
Power: Drive motor: 500W
Operating time: approx. 4 hours
Number of wheels: 3
Tires: PU (non-slip)
Own weight: 250kg
Basic dimensions
Fresh water tank volume: 80l
Dirty water tank volume: 85l
Brush diameter: 510mm
Total length: 1400mm
Total width: 1030mm
Overall height: 1100mm