Sanwa TRP-1060-SV Exseli
Year of construction
2026
Condition
New
Location
Schwalmtal Germany
Die-Cutting-Machine Sanwa TRP-1060-SV Exseli
more Images
YouTube video
Sanwa TRP-1060-SV Exseli
Machine data
Machine type:
Die-Cutting-Machine
Manufacturer:
Sanwa
Model:
TRP-1060-SV Exseli
Year of construction:
2026
Condition:
new
Price & Location
Location:
Vogelsrather Weg 53, 41366 Schwalmtal, Deutschland Germany
Reference number:
Sanwa TRP-1060-SV Exseli
Update:
Description
Specification:
Maximum sheet size 740 x 1060 mm
Minimum sheet size 330 x 400 mm
Max. cutting pressure 3.0 MN
Maximum number of strokes per hour 9.000 sh/h
Suitable for following material
Paper to a minimum weight of 80 g/m²
Carton board up to a maximum thickness of 2.000 g/m²
Corrugated board up to a maximum thickness of 4 mm