Genox GXC1200T
Year of construction
2026
Condition
New (fully functional)
Location
Stockport United Kingdom
Heavy Duty Granulator Genox GXC1200T
more Images
YouTube video
Genox GXC1200T
Genox GXC1200T
Genox GXC1200T
Genox GXC1200T
Genox GXC1200T
Genox GXC1200T
Machine data
Machine type:
Heavy Duty Granulator
Manufacturer:
Genox
Model:
GXC1200T
Year of construction:
2026
Condition:
new
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Stockport, United Kingdom United Kingdom
Call
Technical details
Rotor diameter:
660 mm
Rotor width:
1,200 mm
Reference number:
GXC1200T-5-26
Update:
Description
90kW Drive Motor with outboard rotor bearings (110kW & 132kW drive options are available), heavy duty precision machined rotor, and 480rpm operating speed as standard.
1,200mm wide x 660mm diameter cutting chamber with a choice of either a 10 knife/5 row or 14 knife/7 row V Cutting Rotor, or our heavy duty, high inertia Cascade Rotor with 60 x rotor knives. Two rows of counter knives are mounted in the chamber and as an option a third row can be mounted in the throat of the machine to increase cutting efficiency.
All knives are manufactured from Vacuum Heat Treated D2 Tool Steel.
Output size is controlled by replaceable screens mounted beneath the rotor shaft - sizes supplied as required (4mm-50mm).