MG MG4R1520C
MG MG4R1520C
Year of construction
2021
Condition
Used
Location
Germany Germany
MG MG4R1520C MG MG4R1520C
MG MG4R1520C MG MG4R1520C
MG MG4R1520C MG MG4R1520C
more Images
MG MG4R1520C
MG MG4R1520C
MG MG4R1520C
Machine data
Machine type:
MG MG4R1520C
Manufacturer:
MG
Model:
MG4R1520C
Year of construction:
2021
Condition:
ready for operation (used)
Price & Location
Location:
, Germany Germany
Call
Technical details
Overall weight:
4,920 kg
Total width:
1,460 mm
Total height:
1,520 mm
Product length (max.):
2,925 mm
Reference number:
DE-BEN-MGX-2020-00001
Update:
Description
Roll bending machine manufactured in 2021. This MG MG4R1520C features a working width of 1,550 mm and a bending capacity of 20.0 mm. It includes a CNC TouchCommand EVO control for enhanced precision and efficiency. If you are looking to get high-quality bending capabilities, consider the MG MG4R1520C machine we have for sale. Contact us for further details.
• working width: 1,550 mm
• Bending / pre-bending capacity: 20.0 / 16.0 mm
• Top roll diameter: 270 mm
• Bottom roll diameter: 260 mm
• Side roll diameter: 220 mm
• Drive power (central hydraulics): 7.5 kW (15 A)
• Control: CNC TouchCommand EVO
• Electrical supply: 400 V, 50 Hz, 3Ph + PE
Additional equipment
• Crowning of rolls
• Inductive hardened rolls
• Calibration device
• Cone bending device
• Hydraulic brake for top roll
Gijdpfxoy Ifrzo Agpst
• Additional roll (1,550 x 230 mm)