KPU6500AR
Bridge Type Double Column CNC milling Machine
Zayer
KPU6500AR
Location
Albano Sant'Alessandro
Machine data
- Machine type:
- Manufacturer:
- Zayer
- Model:
- KPU6500AR
- Year of construction:
- 2001
- Condition:
- ready for operation (used)
Price & Location
- Location:
- Via Calipari, 6, 24061 Albano S. Alessandro, Italy
Description
Technical Features of this Bridge Type Milling Machine
Manufacturer ZAYER
Model KPU-5000 AR
Year 11/2001
CNC HEIDENHAIN TNC-430
Table surface 6.500 x 1.800 mm
Longitudinal travel (X Axis) 6.500 mm
Cross travel (Y Axis) 3.050+873 mm
Vertical travel (Z Axis) 1.250 mm
Distance between columns 2.450 mm
Maximum height between spindle nose and table with spherical head 1.565 mm.
Maximum height between spindle nose and table with 45º head in vertical position 1.574 mm.
Rapid feed (X, Y, Z) 25.000 mm/min
Max. working feed 15.000 mm/min
Heads 45º Automatic head INCLUDED 45º Head (A Axis / B Axis) 360.000 posiciones
Automatic Head 45º
Taper ISO-50 – DIN 69871
Automatic Head 45º Speed 6.000 r.p.m.
Spherical Rotation Head INCLUDED Direct Output Head
Taper ISO-50
Main Motor Power 37 kW.
Speed Ranges 2
Manual Head Change INCLUDED Retractable Automatic Support in the Right Side For 45º
Head INCLUDED Retractable Automatic Support in the Right Side For Direct Output
Head INCLUDED Ethernet Connection
INCLUDED Double Chip Conveyor One at each side of the machine
Godpfx Ageyxv Unepsit
INCLUDED 1000 l Oil Tank with Filter Paper + Magnetic Separator
INCLUDED Internal coolant 20 Bar
INCLUDED External coolant10 bar
INCLUDED Automatic tool changer
INCLUDED ATC positions 60
CNC 3D ROT Function INCLUDED Others
Positioning Accuracy 0.010 mm.
Repetitive Accuracy 0.005 mm.
Handwheel HEIDENHAIN HR-410
Carrying Load Table 20.000 Kg.
Machine Weight 52.000 Kg.
Manufacturer ZAYER
Model KPU-5000 AR
Year 11/2001
CNC HEIDENHAIN TNC-430
Table surface 6.500 x 1.800 mm
Automatic Head 45º
Taper ISO-50 – DIN 69871
Taper ISO-50
Main Motor Power 37 kW.
Speed Ranges 2
Godpfx Ageyxv Unepsit
INCLUDED ATC positions 60
Positioning Accuracy 0.010 mm.
Repetitive Accuracy 0.005 mm.
Handwheel HEIDENHAIN HR-410
Carrying Load Table 20.000 Kg.
Machine Weight 52.000 Kg.
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2017
5 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+39 035 3... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Germany
1,034 km
Industrial robot Robot
Kuka KUKAKR210 R3100 ultra mit 4,5m Linearachse
Listing
Albano Sant'Alessandro
1,422 km
CNC FLOOR TYPE BORING MACHINE
PAMASPEEDRAM 1
PAMASPEEDRAM 1
Germany
Floor Type Boring and Milling M/C - Hor.
UNIONBFP 130/6
UNIONBFP 130/6
Bühl
Bed Type Milling Machine - Universal
SHWUF 5
SHWUF 5
Ellwangen (Jagst)
Gantry-type milling machine X = 4,000 mm