HB725x3000
Conventional lathe
Cazeneuve
HB725x3000
Condition
Used
Location
Logrezana
Machine data
Price & Location
- Location:
- Poligono Industrial Tabaza II, parcela 6, 33438 Logrezana, España
Call
Technical details
- Turning diameter over cross slide:
- 400 mm
- Total length:
- 4,640 mm
- Total width:
- 1,450 mm
- Total height:
- 1,355 mm
- Overall weight:
- 3,700 kg
Description
TECHNICAL DATA
Brand: Cazeneuve
Model: HB725X3000
Gbodpoxz Dthjfx Abmsl
DIMENSIONS
Length: 4,640 mm
Width: 1,450 mm
Height: 1,355 mm
Weight: 3,700 kg
SPECIFICATIONS
Swing over bed: 725 mm
Swing over carriage: 670 mm
Swing over cross slide: 400 mm
Spindle bore diameter: 81 mm
Distance between centers: 3,000 mm
Center height: 315 mm
Bed width: 505 mm
Spindle motor power: 16 kW
Spindle speed: 2,000 rpm
Tailstock quill taper: MT-6
ACCESSORIES
Sony digital readout
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Brand: Cazeneuve
Model: HB725X3000
Gbodpoxz Dthjfx Abmsl
DIMENSIONS
Length: 4,640 mm
Width: 1,450 mm
Height: 1,355 mm
Weight: 3,700 kg
SPECIFICATIONS
Swing over bed: 725 mm
Swing over carriage: 670 mm
Swing over cross slide: 400 mm
Spindle bore diameter: 81 mm
Center height: 315 mm
Bed width: 505 mm
Spindle motor power: 16 kW
Spindle speed: 2,000 rpm
Tailstock quill taper: MT-6
ACCESSORIES
Sony digital readout
Documents
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2019
6 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+34 985 1... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Germany
1,137 km
Upright Drilling Machine
HUVEMAMG40M
HUVEMAMG40M
Listing
Wiefelstede
785 km
Lathe 420 x 1340 mm