D-TLP-0200
Rotary Welding Table
DUMETA
D-TLP-0200
Condition
New
Location
Velen
Machine data
Price & Location
- Location:
- 46342 Velen
- A4774506
- Reference number:
- Update:
Description
table diameter 2500 mm
table load 20,0 t
swivelling range 0 - 135 Grad
turning speeds 0,04 - 0,4 U/min
max. torque on the faceplate 40000 Nm
table pass 200 mm
welding current 1000 Ampere
total power requirement 5,5 + 11,0 kW
weight of the machine ca. t
ELDING TABLE WITH LARGE THROUGH BORE
Self-locking gearbox, no pre- or after-run with eccentric load.
Electronic components from Siemens and Schneider.
Frequency-controlled, very accurate speed control.
Turntable with large through hole and T-slots.
High stability through a clever construction.
CE certificate.
Very good price / quality ratio.
The D-TLP series comes with remote control and foot pedal (left / right).
No original pictures. Design but identical.
Gsdpfefv Axmsx Abmjbl
table load 20,0 t
swivelling range 0 - 135 Grad
table pass 200 mm
welding current 1000 Ampere
weight of the machine ca. t
CE certificate.
Gsdpfefv Axmsx Abmjbl
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2003
789 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+49 2863 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Gorzów Wielkopolski
1,252 km
Dust collector, dust collector
HolzingRLA 160 VIBER Power 5200 m3h
Listing
Soest
875 km
Turntable Welding table
Heinrichsglück - MechaconHorizontaldrehtisch HDT10.000-P1.500
Hergensweiler
1,254 km
Welding rotary table, height-adjustable
ProtecKT 3000 HV
ProtecKT 3000 HV
Kežmarok
Double mitre saw with drilling head
RapidDGS
RapidDGS
Pleystein
Slewing crane
Drehkränemit Vakum Sauger
Drehkränemit Vakum Sauger
Wijchen
725 km
CNC Horizontal Machine centers Biesse Skill 12.24 G FT 2014
BiesseSkill 12.24 G FT
BiesseSkill 12.24 G FT
Malsch
Slotting Machine - Vertical
BALZATEUV 32 / 300 N
BALZATEUV 32 / 300 N
Tatabánya
Crane arm
BRÜCK Bandhaspel Bandanlage WinderAH 12/1600 12000 kg x 1600mm (1463)