KraussMaffei KM 150-700 C2
Year of construction
1998
Condition
Used
Location
Germany Germany
Injection Moulding Machine KraussMaffei KM 150-700 C2
more Images
KraussMaffei KM 150-700 C2
KraussMaffei KM 150-700 C2
Machine data
Machine type:
Injection Moulding Machine
Manufacturer:
KraussMaffei
Model:
KM 150-700 C2
Year of construction:
1998
Condition:
ready for operation (used)
Price & Location
Location:
Deutschland Germany
Reference number:
INNO29662
Update:
Description
Clamping force: 1500kN, screw diameter: 50mm, tie bar spacing: 500mm, platen dimensions X/Y: 780mm/790mm, opening stroke: 600mm, daylight: 900mm, ejector stroke: 150mm, shot volume: 305cm³, injection weight: 278g, injection pressure: 2336bar. Machine dimensions X/Y/Z: approx. 4700mm/1550mm/2200mm, weight: approx. 7000kg, control: MC4. Includes Sepro handling system. Documentation available. An on-site inspection is possible.
Giodpfx Ajw Hthzegpet
Seller
Last online: A week ago
Registered since: 2017
2,000 listings online
Call
Send inquiry
Countryus
Germany
Austria
Switzerland
United States
United Kingdom
France
Belgium
Spain
Mexico
Italy
Netherlands
Poland
Russian Federation
Belarus
Ukraine
Estonia
Turkey
New Zealand
Ireland
Czech Republic
Denmark
Finland
Sweden
Norway
Luxembourg
Greece
Lithuania
Latvia
Iceland
Portugal
Brazil
Venezuela
Argentina
Hungary
Slovakia
Romania
Moldova
Slovenia
Serbia
Montenegro
Albania
Croatia
Bulgaria
Macedonia
Bosnia and Herzegovina
Israel
Egypt
Morocco
India
Indonesia
South Korea
Japan
Thailand
Malaysia
Vietnam
China (People's Republic of China)
Taiwan
Iran
Bangladesh
The inquiry could not be sent. Please try again later.
Telephone & Fax
+49 30 58... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Krauss Maffei KM 150-700C2 (2003) KraussMaffei KM 150-700C2
more images
Trenčianske Stankovce
1,627 km
Krauss Maffei KM 150-700C2 (2003)
KraussMaffeiKM 150-700C2
Certified Dealer
Listing
Injection molding machine KraussMaffei KM 80 C1
Germany Merenberg
948 km
Injection molding machine
KraussMaffeiKM 80 C1
Vertical Injection Moulding Machine ENGEL e-insert 740H/60 single-C
Berlin
1,143 km
Vertical Injection Moulding Machine
ENGELe-insert 740H/60 single-C
Shrink tunnel shrinktunnel shrinking foi Beck HV600
Netherlands Heemskerk
621 km
Shrink tunnel shrinktunnel shrinking foi
BeckHV600
Certified Dealer
Guillotine shears 2 x 2040 mm RAS 53.9
Germany Wiefelstede
785 km
Guillotine shears 2 x 2040 mm