Netstal S 6000-5500E
Year of construction
2001
Condition
Used
Location
Wrocław Poland
Injection molding machine Netstal S 6000-5500E
more Images
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Machine data
Machine type:
Injection molding machine
Manufacturer:
Netstal
Model:
S 6000-5500E
Year of construction:
2001
Condition:
good (used)
Price & Location
Location:
Kwiatkowskiego 5a, 52-407 Wrocław, Polska Poland
Description
Basic Information
Manufacturer: Netstal
Model: S 6000-5500E
Year of Manufacture: 2001
Operating hours: 88,933 h
Clamping Unit
Clamping force: 6,000 kN
Mounting plate dimensions (H × W): 1,620 × 1,550 mm
Tie-bar spacing (H × W): 1,020 × 1,020 mm
Minimum mold height: 500 mm
Maximum mold height: 1,000 mm
Maximum mold opening: 1,950 mm
Centering ring diameter: 160 mm
Maximum ejector stroke: 280 mm
Injection Unit
Screw diameter: 90 mm
L/D ratio: 27
Injection volume: 2,290 cm³
Shot weight (PS): 2,196 g
Maximum injection pressure: 2,410 bar
Gbjdpfx Abjyugcgomol
Maximum injection speed: 4,453 cm³/s
Machine Dimensions and Weight
Clamping unit dimensions: 7.21 × 2.40 × 2.50 m
Injection unit dimensions: 4.60 × 2.61 × 2.50 m
Total machine weight: 62,000 kg (62 t)
Optional Energy Saving System ESS (Energy Saving Systems)
Benefits of the ESS System
- Up to 30% reduction in electricity consumption