SIEGMUND 28, PROFESSIONAL EXTREME 8.7
Condition
New
Location
Niederlangen Germany
Clamping Table SIEGMUND 28, PROFESSIONAL EXTREME 8.7
more Images
Machine data
Machine type:
Clamping Table
Manufacturer:
SIEGMUND
Model:
28, PROFESSIONAL EXTREME 8.7
Condition:
new
Price & Location
Seller location:
Fresenburger Weg 4, 49779 Niederlangen, Germany Germany
Description
table length 2400 mm
table width 1200 mm
table height (lateral area) 200 mm
weight 949 kg
dimensions of the machine ca. 2400 x 1200 mm
SIEGMUND authorized dealer - all items available!
Item No.: 7D.1
Product description
- Through hardened tool steel X8.7 + plasma nitriding
- Material thickness approx. 24.5 - 27 mm
- Sidewall made of high quality steel S355J2+N + plasma nitriding
- Bore Ø 28 mm
- Drilling surface in diagonal grid
- Rounded corners, edges and holes
- Side panel height 200 mm
- Holes in the side wall in the diagonal grid
- Including scaling on the surface
- Structure reinforced with ribs
- Grid lines allow for precise builds
The welding tables are provided with a scale as standard.
Plasma nitrided version :
- Protection from rust/scratches/weld spatter adhesion
- more corrosion resistant / higher load capacity
Furnishing:
- 28 hole pattern / dimensions 2400 x 1200 x 200 mm