SL2500BM
CNC lathe
SMEC
SL2500BM
Used
(fully functional)
Location
Kobarid
Price & Location
- Location:
- Industrijska cesta 6, 5222 Kobarid, Slovenia
Call
Technical details
- Turning diameter over cross slide:
- 380 mm
- Turning length:
- 500 mm
- Turning diameter:
- 380 mm
- Spindle bore:
- 65 mm
- Spindle speed (max.):
- 3,500 rpm
- Spindle motor power:
- 18,500 W
- Rotational speed (max.):
- 5,000 rpm
- Turning diameter over bed slide:
- 380 mm
- Overall weight:
- 5,200 kg
- Bar passage:
- 65 mm
- Chuck outer diameter:
- 305 mm
- Bar diameter (max.):
- 65 mm
- Equipment:
- documentation/manual
Description
Key specifications:
Gbsdpfx Aeyxccfjbmel
Max. turning diameter: approx. 380 mm
Max. turning length: approx. 500 mm
Spindle bore: 65 mm
Turret: 12 stations
Live tooling (BMT65) – suitable for complex machining
CNC control: FANUC 0iT
Rigid and stable construction
Key specifications:
Gbsdpfx Aeyxccfjbmel
Spindle bore: 65 mm
Turret: 12 stations
CNC control: FANUC 0iT
Rigid and stable construction
Documents
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2018
3 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+386 51 6... show
These listings may also fit your interest.
Listing
United Kingdom
0 km
CNC lathe
MORI SEIKISL-600B/2000
MORI SEIKISL-600B/2000
Listing
Denkendorf
1,241 km
Coordinate measuring machine
ZeissAccura
ZeissAccura
Germany
Maka T 2000 milling machine
MakaT 2000
MakaT 2000
Wolkersdorf im Weinviertel
Tesa (Brown&Sharpe) XCEL
Brown&Sharpe (Hexagon)XCEL 9129
Germany
HERMLE C40U Dynamic
HERMLEC40U Dynamic
Fevziçakmak
Sheet metal deburring machine
TFONSurfacer® RRBC (Tailored Machines)
Brügg
2 x 5-axis machining centres with loading robot
HERMLEC 42 U
HERMLEC 42 U
Contamine-sur-Arve
Swiss-type cnc lathe
STARSR20 RIII
STARSR20 RIII
Ellwangen (Jagst)
Gantry-type milling machine X = 4,000 mm