Okuma VTM-2000YB
Year of construction
2024
Condition
Used (fully functional)
Location
Sankt Egidien Germany
CNC turning and milling center Okuma VTM-2000YB
more Images
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Okuma VTM-2000YB
Machine data
Machine type:
CNC turning and milling center
Manufacturer:
Okuma
Model:
VTM-2000YB
Year of construction:
2024
Condition:
like new (used)
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Lobsdorfer Straße 8, 09356 Kuhschnappel, Deutschland Germany
Description
maximum turning diameter: 2000 mm
maximum turning length: 1400 mm
control: Okuma OSP - P300 SA
maximum workpiece weight: 10,000 kg
maximum workpiece dimensions: 2000 mm x 1400 mm
chuck diameter: 2000 mm
C-axis positionable to 0.001°
tool spindle traversable in X/Y/Z and indexable in B
B-axis swivels 150°
Gisdpfeywg Aasx Agpet
Y-axis travel: 1600 mm (+/- 800 mm)