SCHAUBLIN 102
Fixed price plus VAT
Condition
Used
Location
Hessisch Lichtenau Germany
Mechanic lathe, hand lever lathe, precision lathe, mechanic lathe SCHAUBLIN 102
more Images
SCHAUBLIN 102
SCHAUBLIN 102
SCHAUBLIN 102
SCHAUBLIN 102
SCHAUBLIN 102
SCHAUBLIN 102
SCHAUBLIN 102
SCHAUBLIN 102
SCHAUBLIN 102
SCHAUBLIN 102
Machine data
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
37235 Hessisch Lichtenau Germany
Description
Mechanic's Lathe SCHAUBLIN Type 102
Mach. No. 1998
Centre distance: 350 mm
Bed length overall from headstock: 635 mm
Swing over bed: 200 mm
Centre height over bed: 102 mm
Swing over cross slide: 120 mm
Centre height over cross slide: 61 mm
Spindle bore: 18/20 mm
Spindle speed, gear stage 1: approx. 120 / 190 / 320 rpm
Spindle speed, gear stage 2: approx. 590 / 970 / 1500 rpm
Chuck mounting: external thread M38 x 3 mm
Tailstock taper: MT 1
Drive motor: 0.55 kW, 920 rpm
Power supply: 380 Volt, 50 Hz
- Spindle speeds adjustable via 2 gearbox stages and 3-step drive belt shifting
- Main spindle with forward and reverse operation
- Spindle mount with M38 x 3 mm thread
- 3-jaw scroll chuck Ø 128 mm with stepped jaws
- Collet clamping system with 6 round collets Ø 3 / 4 / 5 / 6 / 8 / 20 mm
- Integrated dividing plate on main spindle with 48 / 60 / 100 holes
- Toolholder slot approx. 10 x 18 mm with clamping screw
Gisdpjy Dvf Refx Agpjt
- Sturdy wooden base with 42 mm laminated board
Required space (with stand): L x W x H: 1160 x 750 x 1300 mm