WMW- NILES DKZ4000-3150 B
Year of construction
1965
Condition
Used
Location
Germany Germany
Vertical Turret Lathe - Double Column WMW- NILES DKZ4000-3150 B
more Images
YouTube video
WMW- NILES DKZ4000-3150 B
WMW- NILES DKZ4000-3150 B
WMW- NILES DKZ4000-3150 B
WMW- NILES DKZ4000-3150 B
WMW- NILES DKZ4000-3150 B
WMW- NILES DKZ4000-3150 B
WMW- NILES DKZ4000-3150 B
WMW- NILES DKZ4000-3150 B
WMW- NILES DKZ4000-3150 B
WMW- NILES DKZ4000-3150 B
Machine data
Machine type:
Vertical Turret Lathe - Double Column
Manufacturer:
WMW- NILES
Model:
DKZ4000-3150 B
Year of construction:
1965
Condition:
used
Price & Location
Location:
Deutschland Germany
Description
faceplate diameter 3500 mm
swing diameter 4000 mm
turning height 3150 mm
slide adjustment 1700 mm
table load 25 t
digital readout Heidenhain
Rest 2
total power requirement 90 kW