AWEA BM-1200-II
Year of construction
2023
Condition
New (fully functional)
Location
Cuggiono Italy
Vertical machining center AWEA BM-1200-II
more Images
AWEA BM-1200-II
Machine data
Machine type:
Vertical machining center
Manufacturer:
AWEA
Model:
BM-1200-II
Year of construction:
2023
Condition:
new
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Via F. Somma 66, 20012 Cuggiono - MILANO, Italia Italy
Call
Technical details
Type of input current:
three-phase
Travel distance X-axis:
1,200 mm
Travel distance Y-axis:
650 mm
Travel distance Z-axis:
610 mm
Workpiece weight (max.):
1,200 kg
Total height:
24,920 mm
Total length:
38,970 mm
Total width:
30,700 mm
Table length:
1,300 mm
Table width:
650 mm
Spindle motor power:
11 W
Rapid traverse Z-axis:
24 m/min
Rapid traverse X-axis:
30 m/min
Rapid traverse Y-axis:
30 m/min
Spindle nose:
Iso 40
Spindle speed (max.):
8,000 rpm
Spindle speed (min.):
40 rpm
Tool diameter:
75 mm
Tool length:
250 mm
Tool weight:
7 g
Equipment:
documentation/manual, rotational speed infinitely variable
Description
NEW vertical machining center "AWEA BM-1200 II" with FANUC 0i-MF Plus CNC
Gjdporhi Rksfx Agpeit
Accessories standard:
4th axis interface
Air blow system
Left side auger chip conveyors
Coolant through spindle ( CTS ) at 20 bar